Lázně duševní

O rodičovství

Děti nemůžeme naučit nic, co v sobě sami nemáme. Jinými slovy, nenaučím dítě statečnosti, pokud se sami bojíme, nenaučíme je poctivosti, pokud sami podvádíme. Výchovné metody jsou velice často postavené na manipulaci s druhým a pokud při nich zároveň nepracujeme sami na sobě jako rodiče, pak nemívají dlouhodobě smysluplný efekt.

Na druhé straně, když porozumíme sami sobě a ukotvíme se v sobě, většinou úplně mizí potřeba nějaké speciální výchovy, protože se pak přirozeně naladíme na sebe i na dítě a víme co a kdy dělat. Když rozumíme svému srdci a hlavě, tedy sami sobě, pak rozumíme i dítěti a druhým lidem.

Ze své praxi mám mnoho zkušeností s dětmi, které měly třeba výbuchy vzteku. Zdálo se, že není klíč k jejich chování. Nakonec se ukázalo, že děti pouze ventilují to, co maminka nebo tatínek skrývají uvnitř. Rodič si s tímto svým nevyjádřeným vztekem popracoval a dítě se jako zázrakem přestalo vztekat, aniž by se změnilo cokoliv jiného, než vnitřní postoj rodiče k vlastnímu životu.

Když si člověk více rozumí, má daleko větší sebevědomí, odvahu a radost. Každý se může naučit všímat si svých myšlenek a pocitů, vědomě je ovlivňovat a tím pádem měnit své jednání. Jakmile se změní cokoliv v nás, změní se to okamžitě i okolo nás. Podle zákona - jak uvnitř, tak vně. Děti reagují na naše vnitřní nastavení.

"Putování krajinou rodičovství"

Celou knihu "Putování krajinou rodičovství" si již můžete zakoupit zde v elektronické podobě.

Další zajímavé odkazy

Povídaní na téma svobodného vzdělávání: Kdo nám dal právo.

A o tom, co všechno nám děti přinášejí: Děti nejsou náš majetek.