Lázně duševní

Uzdravující meditace a meditační příběhy

Jemný a přitom velmi účinný způsob sebeléčení.
Využívá náš obrovský potenciál fantazie a představivosti, který máme všichni v sobě.
Výborným způsobem zvyšuje účinky jakéhokoliv jiného léčebného systému: klasické medicíny, čínské medicíny, psychoterapie, ajurvédy, bylin, homeopatie, aurasomy, bachovy terapie… atd.
Němá nežádoucí vedlejší účinky.
Může se u ní ležet i spát a je krásná. :-)

Seznam meditací a odkazy:

Meditace Levandulová - voňavé usínání pro malé i velké

V kouzelné zahradě se dějí zázraky a nádherně to tam voní. Stačí zavřít oči a zhluboka dýchat... :-)

Meditace Jsem Strom - meditace na uzemnění a pocit sebejistoty

Tato meditace posiluje vnitřní sílu a ukotvenost v těle. Je vhodná kdykoliv se potřebujete uzemnit, scelit a propojit hlavu a srdce. Posiluje odvahu a mohou se ji naučit i děti. Přeji vám příjemný poslech :-)

Meditace - Výlet k modrému a zlatému jezeru (večerní dětská meditace)

Večerní meditace, po které se krásně usíná. Lidský hlas a hudba nás umí uvolnit a navodit pocit bezpečí. Tím se naše tělo i duše uzdravují, posiluje se naše imunita a vlévá se do nás životodárná radost.

Pokud chcete meditaci bez reklam tak je najdete v obchůdku.

Meditace - Kouzelný knoflík a růžová perla (večerní dětská meditace)

Tato večerní dětská meditace se krásně hodí pro uvolnění, navození klidu před spaním a pro poznání kouzelného knoflíku, který máme všichni v sobě. Pod kouzelným knoflíkem je schované místo v našem srdci, kde najdeme svoji odvahu, radost a klid. Tato meditace tak může zvýšit naše sebevědomí, zmírnit úzkost a strach. Meditace je pro děti, ale také výtečně pomáhá při uzdravování vnitřního dítěte v nás, v jakémkoliv věku.
Samozřejmě ji také můžete poslouchat jen tak pro radost a klidné usínání.

Pokud chcete meditaci bez reklam tak je najdete v obchůdku.

Meditace - Dítě s motýly (pro posílení duchovního srdce)

Tato meditace posiluje vědomí místa našeho duchovního srdce. Místa uprostřed hrudi, kterého se dotknete, když na sebe ukážete a řeknete: To jsem já. Toto místo je pro nás všechny velmi důležité, protože v něm sídlí naše láska, naše moudrost, náš klid, naše radost i naše zdraví. Jsme přes něj napojeni sami na sebe i na své vyšší vedení.

Meditace - Odvaha vystupovat a mluvit před lidmi

Cítit se sebejistě a zažívat radost, když vystupujete a mluvíte před lidmi, nemusí být sci-fi. Dá se to naučit a ještě si to můžete užívat :-)

Na jakém principu léčivé meditace a meditační příběhy pracují?

Posilují pravou mozkovou hemisféru a schopnost pobývat na frekvencích hladiny Alfa.

Co to je hladina Alfa a čím je zajímavá?

Víte proč děti všechno vědí a pamatují si to? Mají takzvaně „uši všude“, i když vypadají, že si naplno hrají a vůbec vás nevnímají? Nebo kde se bere ta jejich nekonečná energie, kdy vy už usínáte ve stoje a ony řádí, jako by se právě probudily? Nebo ta jejich překvapující fantazie s jakou vyprávějí smyšlené příběhy a storky?

V hladině Alfa se nacházíme v raném dětství téměř nepřetržitě, později většinou těsně před usnutím a hned po probuzení. Je to stav, kdy racionální část mozku klimbá a my jsme uvolnění a v odpočinkovém rozpoložení, bez logických myšlenek, napojení na intuici, kreativitu, schopnost si pamatovat a vnitřní moudrost. Mozek se pohybuje v hladině frekvencí 8-14Hz (někdy se uvádí 7-13Hz).

V hladině Alfa relaxujeme – děti tedy vlastně neustále relaxují a proto jsou tak málo unavené a většinou se rychle zotavují. V hladině Alfa si výborně pamatujeme, padá to do nás „nějak samo“, proto děti všude všechno zavnímají. V hladině Alfa k nám přichází inspirace a neotřelé intuitivní nápady, proto jsou děti tak tvořivé a schopné se nadchnout.

Na tuto hladinu jsme přirozeně naladěni tak do šesti až sedmi let, než začneme více rozvíjet strukturované a logické myšlení. Myšlení, které je považováno za důležitější.

Ovšem pravda je taková, že nejlépe se cítíme, pokud v sobě máme vyvážené myšlení logické, strukturované, praktické, běžný život, reakce na okolí – levá mozková hemisféra, hladina Beta a kreativní, obrazové, tvořivé, uvolňující, intuitivní, sebe-uzdravující – pravá mozková hemisféra, hladina Alfa.

Jak konkrétně mě pobývání na Alfa frekvencích může ovlivnit?

Základem je pocit pohody. Je to tedy lék na stres. Nemůžete být zároveň v Alfě a zároveň ve stresu. Když se tedy naučíte být v Alfě, logicky vystupujete ze stresu. A to samo o sobě řeší mnohé, i kdybyste už nic dalšího nedělali.

Ve stavu Alfa může mozek přepisovat své zajeté automatické vzorce. Například, když jste si v dětství vytvořili vzorec: Když budu šťastná/ý, musím za to zaplatit, děláte pak nevědomě v životě vše proto, abyste šťastní nebyli a nemuseli platit nějakou hrůzou Uvědoměním a meditací můžete tento vzorec v sobě změnit například na: Smím být šťastná/ý. Mám odvahu být šťastná/ý. Být šťastná/ý je bezpečné… apod.

K tomu právě mohou pomoct řízené meditace, kdy v meditačním stavu prožíváte nějaký příběh s emocemi a mozek nerozeznává, zda se to děje doopravdy nebo „jako“ a zaznamenává to jako novou zkušenost. Z opakované zkušenosti doprovázené emocemi, se vytváří nový automatický vzorec jednání.

Samozřejmě to není hned a mávnutím kouzelného proutku. Chce to trochu trpělivosti a vaši vědomou práci. Ale jde to a je to fajn, protože se u meditací většinou leží a odpočívá a často usíná :-) A to vše je nejen dovoleno, ale přímo žádoucí a nutno :-)

A co fyzické tělo?

Toto všechno obrovský vliv na naše fyzické zdraví, protože naše tělo je obrazem naší mysli. Náš vztek se odráží na žlučníku, pocity nedostatku na játrech, smutek na plicích, strach na ledvinách… atd.
Jakmile se ocitnete v hladině Alfa, spouští se v těle okamžitě samouzdravující procesy. Čím déle v této hladině dokážeme setrvávat, tím více se můžeme uzdravovat.
Opět můžeme podpořit celý proces tím, že zvolíme řízenou meditaci, zaměřenou konkrétně na svůj problém (bolavý žaludek, rozhozená štítná žláza, ekzémy, bolesti v krku, migréna, …).

Je možné vytvořit meditaci přímo „na tělo“, kde se použijí obrazy, slova, postupy, jež jsou blízké právě vám a mají tak nejsilnější účinek.

Jak s meditací nejlépe pracovat?

Léčivé meditace a příběhy nejvíce fungují, pokud je opakujete. Je to z toho důvodu, že abychom v sobě něco změnili (přepsali staré vzorce), musíme opakovaně zažívat nový prožitek, novou emoci a pocity.

Pokud už meditaci znáte, můžete se soustředit na prožitek větších a větších detailů, nemusíte dávat pozor na to co bude a můžete se do prožitku plně položit. Emoce a pocity posílají informace do mozku, prožíváme novou zkušenost a mozek na základě nové zkušenosti vytváří novou reakci na běžné situace.

Např. Máte v sobě automatický vzorec: „když je problém dostanu strach“. Začnete pravidelně pracovat s meditací, která je zaměřená na toto téma. V meditaci opakovaně prožíváte problémovou situaci jinak, nově: „když je problém, jsem v klidu, hledám a nacházím řešení“. Máte znovu na znovu tento nový zážitek, váš mozek přepisuje vzorec a vy si za nějaký čas uvědomíte, že i v bdělém životě začínáte jednak jinak. Už nepociťujte strach z problémů, ale v klidu hledáte řešení.

Jak poznám, že se už něco děje?

Začnete se jinak cítit a jinak jednat. Budete víc v pohodě a v klidu. (viz obrázek)

 

Opakovaným prožitkem při meditacích se nám v mozku vytvářejí nové spoje, nové „zajeté koleje“ a my pak začínáme jinak automaticky jednat v běžném životě.

Například: Dříve pro vás bylo automatické a normální dělat vše proto, abyste se šťastní necítili (ubližování si myšlenkami, výčitky, sebekritika, setrvávání v práci, která vás nenaplňuje, živení vztahů, které vám ubližují... apod.). Po přepsání starých vzorců v hlavě začnete postupně vědomě a pak automaticky jednak jinak – ve svůj prospěch (uděláte si zdravé hranice, vidíte na sobě to dobré, začínáte si věřit, děláte to, co vás naplňuje... apod.)

Tím se samozřejmě zlepšuje i náš fyzický stav. Odcházejí migrény, žaludeční neuróza, stavy paniky, bolesti kloubů, srovná se štítná žláza… atd.

Víte, že autoimunitní onemocnění jsou onemocnění sebedestrukce? Tedy když používáme sami sebe na ničení sebe? No a když začnete myslet a jednat ve svůj prospěch, pro svoje štěstí, radost, spokojenost, tak se to okamžitě projeví i na vašem zdraví.

Podmínkou proto, abychom si v životě neubližovali je, být napojeni na sebe, na svůj vnitřní hlas a na svůj selský rozum.

Meditace Dítě s motýly

- meditace zaměřená na posílení duchovního srdce, jenž mimo jiné posléze probouzí i selský rozum.

Meditace na toto téma Jsou základem, pokud chce člověk cokoliv v životě měnit. Skrze toto místo se totiž napojíme sami na sebe.

Meditace Dítě s motýly (youtube)

Duchovní srdce je místo, o kterém mluví například čínská medicína jako o místu sídla ducha srdce - ducha Shen. Vyskytuje se však pod různými názvy a pojmy napříč lidskou historií i současností.

Je to místo uprostřed naší hrudi, kterého se dotknete, když na sebe ukážete a řeknete: To jsem já. Toto místo je pro nás všechny velmi důležité, protože v něm sídlí naše láska, naše moudrost, náš klid, naše radost i naše zdraví.

Pokud se naučíte toto místo ve svém nitru vnímat a setrvávat v něm, naučíte se tím okamžitě vstupovat na frekvence hladiny Alfa. Tedy vystoupit ze stresu!

Časem se dá vytrénovat stav, kdy jste zároveň v tomto duchovním srdci – Alfa světě a zároveň vnímáte a reagujete na okolní svět.

To znamená být v pohodě, uvolnění, kreativní, odpočatí a v klídku. Poznáte to mimo jiné i tak, že vás okolí začne podezřívat z toho, že „něco hulíte“.

Časté otázky

Často se mi stává, že se cítím při meditaci skvěle, jsme odpočatá a druhý den strašná únava. Čím to je?

Při meditaci se spouští samoléčebné procesy. Ke slovu se dostává moudrost těla, nebo chcete-li, selský rozum. Pokud je tělo dlouhodobě přetížené stresem, pak samoléčebný pokyn pro tělo zní: odpočívej. Pocit únavy tedy nesvědčí o něčem „špatném“, ale o tom, že vás chce tělo donutit odpočívat déle, než jenom pár minut, či hodin. Pokud vaše tělo reaguje únavou, je vhodné vytvořit si v životě podmínky a čas pro více odpočinku a relaxace.

Vadí, když u meditací usínám? Skoro nikdy se mi nepodaří zůstat vzhůru.

Vůbec to nevadí. Vaše podvědomí poslouchá i když vy spíte. Pokud přesto chcete vydržet neusnout, zkuste si místo ležení sednout. Pokud usínáte i v sedě, tak si vychutnejte ten slastný spánek a nijak to neřešte.

Meditace mám ráda, ale dělá mi problém všechny ty meditační obrazy v hlavě vidět. Je pro mne v tom případě taková meditace smysluplná?

Ano, je. Vůbec se netrapte usilovným představováním si obrazů. Ponořte se do atmosféry, do melodie hlasu a do hudby. Dobře vedená meditace nese emoční stoupu v hlase a potřebný prožitek ve vás i tak vyvolá. Podstata meditace je něco prožít a je jedno, jestli tento prožitek vyvolá obraz a představa, nebo emoce obsažené v hlase člověka, který meditací provádí.