Jakým způsobem pracuji – co můžu a co nemůžu.
Jsem průvodce, takový „spoluvýletník“. Nemám schopnosti ani moc udělat cokoliv za vás. Mohu vás inspirovat, poradit a podržet při vašich krocích. Ale nemohu za vás jít. Ani by to nemělo valného účinku, protože kdybyste se mě pustili, upadli byste. Mým cílem je podělit se s vámi o zkušenosti, které mně i jiným pomohly žít více šťastný život.
Můžete se naučit dovednosti, které vám pomůžou vyznat se v sobě, chápat proč se věci dějí tak, jak se dějí a stavět se k nim tak, aby se váš život vyvíjel v radosti a v pocitu vnitřního klidu.
Můžete se naučit nacházet řešení svých problémů.
Můžete se naučit svůj život ovlivňovat a rozumět mu.
Můžete se naučit stát na vlastních nohách :-)
Jak většinou probíhají setkání.
1.
Nejdříve si povídáme o vašem problému a objevujeme souvislosti. Souvislostí mezi vaším myšlením a tím jaký život žijete. Jednoduše řečeno: „Proč se vám děje to, co se vám děje.“
2.
Po zmapování situace se vždy ukáže cesta kudy vyrazit za řešením problému. Navrhnu vám způsoby, kterými jde změnit vaše dosavadní návyky myšlení a konání. Jde o jednoduchá cvičení, která se dají zařadit do každodenního života, a která postupně vaše myšlenky a činy proměňují. Tedy konkrétní kroky - „Jak z toho ven.“
3.
Nakonec nastává vaše domácí práce na sobě a to - zavádění domluveného do každodenního života. Jestli terapie funguje, poznáte snadno a rychle podle toho, že se cítíte lépe a věci ve vašem životě se dají do pohybu.
Více povídání...
Možná jste přišli na to, že potřebujete ve svém životě něco změnit. Něco, co nefunguje tak, jak byste si představovali a přináší vám to do života nemoc, bolest, stres, problémy...
"Je potřeba udělat změnu". Věta, která někdy nahání hrůzu a přináší pocity úzkosti a strachu. Jak ale můžeme něco změnit, pokud se vytrvale budeme držet zajetých kolejí?
„Dělat věci stále stejně a dokola a očekávat jiné výsledky, je šílenství.“
~ Albert Einstein ~
Jestli chcete, pojďte si malinko pohrát se slovíčky a s pocity. Řekněte si: „Potřebuji udělat změnu.“ Vnímejte, jak se u toho cítíte. Pak změňte formulaci věty na: "Chci udělat změnu." nebo "Jsem otevřený/á k tomu, udělat změnu.". Vždy vnímejte, jak se u té dané věty cítíte. Čím jste uvolněnější, tím větší šanci máte, že se vám to povede a do změn se pustíte.
A přesně toto je klíč, kterým se odemykají dveře k jakékoliv oblasti našeho života. Ochota dělat věci jinak. A pozor, člověk hned nemusí vědět jak. To se ukáže. Ochota je klíčem k tomu, aby se brána otevřela, konkrétní cesta se začne vyjevovat postupně.
Abychom mohli dělat věci jinak, musíme jinak myslet. Naše myšlenky pracují pro nás nebo proti nám. Vytvářejí harmonii nebo chaos a bolest (více viz myšlenkologie).
Harmonie – stav, kdy je v souladu naše tělo, psychika, vztahy, energie a duše.
Veškeré naše neduhy, a to jak fyzické, tak psychické pochází z toho, že něco bylo dlouhodobě vyvedeno z rovnováhy. Pokud totiž rovnováha funguje, funguje harmonie a harmonie znamená zdraví a pocit štěstí. Pokud harmonie chybí, pak je zapotřebí objevit místo, kde nastalo vychýlení a najít nový stav rovnováhy.
Harmonizační proces, tak aby byl stálý, jde udělat přes uvědomění si. Zvědomění toho, kde a jak se ve svém každodenním žití vychyluji z rovnováhy, a pak přijmout opatření = změny, jenž povedou k vyladění = zdraví. Nerovnováhou je například to, že více dávám druhým než sobě, spím méně, než mé tělo potřebuje, setrvávám ve vztazích a situacích, které mi ubližují, manipuluji s druhými, nechám se manipulovat a citově vydírat druhými, odbývám se v jídle... a spousta dalších každodenností, které nám často připadají úplně normální.
Naše myšlenky a následné pocity a činy určují stav našeho fyzického těla. Pokud chceme uzdravit tělo, musíme spolu s ním uzdravit naše myšlení a pocity. To je přímá a často i rychlá cesta k trvalému a skutečnému uzdravení. Pokud totiž daný symptom pouze potlačíme a neuzdravíme jeho pravou příčinu, naše disharmonické myšlení a jednání nám přinese záhy onemocnění nové.
Při terapii pracujeme na odhalení a uvědomění si jádra problému, pochopení souvislostí v našem životě a formou jednoduchých úkolů a cvičení = práce na sobě, uvádíme do praxe každodenního života změny vedoucí k uzdravení. Nepoužívám žádným vyhraněný způsob. Každý z nás je originál a také cesta k našemu zdraví a harmonii je originální. Najdeme vždy to, co je "na míru" právě pro vás. Podmínkou úspěšnosti je práce na sobě a plné převzetí odpovědnosti sám za sebe, za své myšlenky, činy, za své zdraví, vztahy = za svůj život.
Pochopením souvislostí se nám otevírají nové dveře k životu.
Všechno, co se nám v životě děje, je ovlivnitelné pouze a jedině námi. Ať se nám to líbí nebo nelíbí, všechny situace, vztahy i nemoci jsme si přitáhli úplně sami a dobrovolně. V každé nepříjemné situaci můžeme najít smysluplné řešení a velký poklad, pokud si připustíme, že jsme to my, tedy já, kdo nese plnou odpovědnost. Pokud tuto odpovědnost přijmeme a převezmeme, dostaneme spolu s ní krásný dar a tím je svoboda tvořit si svůj život takový, jaký opravdu chci, po jakém toužím.
Je to jednodušší, než si myslíme. Stačí udělat první krok. Opustit, co nám už nijak neslouží. Když máme skříň přeplněnou starým obnošeným oblečením, nemůžeme do ní už dát žádné nové krásné šaty. Ale jde také celý život chodit v těch starých, obnošených a poděděných oblecích. Záleží na každém, co chce a po čem touží... smutek, stres, nemoc napětí, prázdnota, harmonie, radost, zdraví, naplnění, štěstí, uvolnění...?
Můžete si cvičně položit otázku:
Co ve svém životě opravdu chci?
Nespěchejte tak úplně s odpovědí. Vezměte si papír a napište si alespoň padesát věcí, které byste si přáli v životě mít nebo zažít.
A pak si položte druhou otázku:
Chci o tom všem snít, nebo to chci žít?
A na závěr můj oblíbený citát...
„Přistupte ke kraji,“ řekl.
„Nemůžeme, Pane, bojíme se.“
„Přistupte ke kraji,“ řekl.
„Nemůžeme, Pane, bojíme se.“
„Přistupte ke kraji,“ řekl.
Přistoupili.
Strčil do nich...
...a oni vzlétli.
~ G. Apollinaire ~